nVidia és Compiz Fusion (asztali effektek) debianra

Minden, ami a Linux operációs rendszerekkel kapcsolatos
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

nVidia és Compiz Fusion (asztali effektek) debianra

Hozzászólás Szerző: botond »

Ebben a témában vezetem végig, hogy hogyan lehet feltelepíteni egy nVidia videokártya drivert, majd utána a látványos Compiz Fusion asztali effektkezelő rendszert.
A folyamat nem a legegyszerűbb, de aki megbírkózott vele, annak meghozza a gyümölcsét, mert innentől egyedülálló látványban lesz része a hétköznapi használat során is.

A topik a Debian illetve az Ubuntu disztribúciókat tárgyalja, így akik más disztribúciókat használnak, azoknál nem biztos, hogy így kell eljárni.
Valamint itt feltételezzük, hogy a felhasználó gépében valamilyen nVidia Geforce videokártya van. Más videokártyákkal is működik a rendszer, de itt most erre térünk ki.

Ha a leírásban ismeretlen dolgokat találsz, vagy nem működik valami úgy, ahogy kellene, akkor ebben a topikban tárgyaljuk ki a részleteket, tehát itt teheted fel a kérdéseid a leírással kapcsolatban.

:!: FIGYELEM :!:
A leírást mindenki a saját felelősségére végezze el! A helytelen végrehajtásból eredő esetleges rendszerhibákért nem vállalok felelősséget!


Lássunk hozzá!

Az nVidia vezérlőprogram telepítéséhez szükségünk lesz a gépen futó kernel forrására, hogy újra le tudjuk fordítani, amiben már benne lesz a videokártyánk vezérlője.
Néhány esetben az nVidia meghajtóban van a kernelednek megfelelő előfordított driver-je, de mivel ez nagyon ritka, így az alapesetből indulunk ki.

Először meg kell állapítanunk, hogy meiyik kernelverzió fut a gépünkön, ezt a következőképpen tehetjük:
Nyissunk egy terminálablakot, majd írjuk be a következőt:

Kód: Egész kijelölése

uname -r
Nálam erre éppen ezt írta ki: 2.6.26-2-amd64, de mindenkinél más és más lehet.

Telepítsük fel tehát a megfelelő kernel forrást, írjuk be ezt:

Kód: Egész kijelölése

sudo apt-get install kernel-source-<kernel-verziód>


a Synaptic csomagkezelőben is rákereshetünk a kernel forrásunkra.

Valamint még ezekre a csomagokra is szükség lehet, így érdemes telepíteni az alábbiakat is:
:arrow: linux-headers-<kernel verziód>
:arrow: linux-image-<kernel verziód>

A függőségeket fogadjuk el, majd telepítsük ezeket a csomagokat.
Tehát ezek a csomagok kellenek a forráshoz.


Várjuk meg, míg végez, majd szedjünk le fordítóprogramokat is:

Kód: Egész kijelölése

sudo apt-get install build-essential
Töltsük le az nVidia drivert az nVidia oldaláról:
http://www.nvidia.com/Download/index.aspx?lang=en-us
Itt állítgassuk be értelemszerűen az űrlapot, majd töltsük le a rendszerünknek megfelelő drivert.
A 32/64 bites résznél azt válasszuk ki, amilyen linux rendszert használunk, hogy pontosan illeszkedjen hozzá.

Egy .run kiterjesztésű fájlt fogunk kapni, ezt mentsük le a gépünkre.

Nekem egy FX5200-as kártyám van, így nálam ez a driver jött le:
NVIDIA-Linux-x86_64-173.14.20-pkg2.run (értelem szerűen ez is mindenkinél más lehet)


És az itt következő részben, mivel grafikus kártya telepítését végezzük, ki kell kapcsolnunk a grafikus környezetet.

Tehát jegyezzük meg, hogy hova mentettük le ezt a drivert, majd lépjünk ki egy virtuális terminálra:
CTRL+ALT+F1
Ekkor kiugrunk szöveges terminálba. Itt lépjünk be root-ként.

Lépjünk be abba a könyvtárba, ahova letöltöttük a drivert:

Kód: Egész kijelölése

cd /<driver elérési útja>
Itt gépelés közben használhatjuk a tab billentyűt, ami automatikusan kiegészíti a könyvtárneveket, így nem kell annyit gépelnünk, csak elég az első néhány karakter, és egy TAB billentyű.

Most pedíg le kell lőni a grafikus felületet, ami közben a háttérben fut, mert anélkül nem megy fel a video driver: VAGY

Attól függően, hogy milyen grafikus kezelőt használunk, az egyik parancsot írjuk be ezek közül:

Kód: Egész kijelölése

killall gdm (Gnome display esetén)
killall kdm (KDE esetén)
killall xdm (X grafikus felület)
Tehát ha kilőttük a grafikus felületet, akkor telepíthetjük a grafikus vezérlőt:

Kód: Egész kijelölése

sh <letöltött drivered>.run
Elég ha csak az NVIDIA első néhány betüjét írod be utána lenyomod a tab billentyűt - ez automatikusan kiegészíti az állománynevet. Természetesen saját állományod nevét kell beírni ide. A telepítő elöször kiírja az Nvidia zárt forrású meghajtóinak licenszét. A nyíl vagy a page-up/page-down billentyűkkel lépkedhetsz le és fel, és a Tab billentyűvel választhatsz a felkínált lehetőségek közül:
Kép

A folytatáshoz el kell fogadni az engedélyt. Válaszd az "Accept"-et (Tab utána Enter).

Ezután a telepítő már létező driver komponenseket keres (jellemzően a 'libGL.so-t). Ha talál ilyet, akkor rákérdez, hogy biztos felül akarod-e írni. Ha megváltozik a kernel (pl. újat telepítesz) akkor újra kell telepíteni a meghajtót:
Kép

Ezután a telepítő leellenőrzi, hogy van-e az éppen futó kernelünkhöz illő előfordított bináris.
Valamint a telepítő megkérdezi, hogy a netről töltse-e le az előfordított drivert:
Kép

Ha nem talál akkor a telepítő fordít egyet:
Kép

A fordítási folyamat eltarthat egy-két percig attól függően milyen gyors a géped:
Kép

Ha minden jól megy a telepítő a következő képpel befejezi:
Kép


Ha a telepítés megszakad a "gcc version mismatch" hibával, akkor:
  • megnézed, hogy a kernel milyen gccvel fordult ('cat /proc/version', innen érthetőleg a "gcc version x.y.z" kell), majd megnézed a jelenleg telepített gcc verziókat ('file /usr/bin/gcc*'); ha az előbbi listán szerepel a kernel gccje, akkor jó, ha nem, akkor fel kell telepíteni.
  • ha a két verzió közt csak az extralevel (a "z") különbözik, akkor a probléma figyelmen kivül hagyására utasítsd a telepítőt
  • ha jelentősebb a különbseg, akkor megadod az nvidia telepítőjének, hogy ideigenesen ne az alapértelmezett gcc-t használja, hanem az általad választottat.

Az XF86Config-4/xorg.conf állományok ellenőrzéses
A telepítés befejeztével a telepítő változtatásokat végez a megfelelő config fájlban:

/etc/X11/XF86Config-4
vagy
/etc/X11/xorg.conf

Nekem ez utóbbi van meg.

Ezeket csak azért írom le, ha esetleg valaki be akar állítani valamit a grafikus környezettel kapcsolatban, akkor itt megteheti.
Nálam csak annyi változás történt a telepítés hatására, hogy visszaállt a billentyűzetkiosztásom angolra, amit ismét beállítottam később magyarra.
Más változást nem tapasztaltam.

Ezután, ha nem akarjuk újraindítani az egész rendszert, akkor kézzel töltsük be a kernel modult:

Kód: Egész kijelölése

modprobe nvidia
De én azt javaslom, hogy biztos, ami biztos, indítsuk újra az egész rendszert a következő paranccsal: vagy

Kód: Egész kijelölése

shutdown -r

Ha viszont nem szeretnénk újra indítani a teljes rendszert, akkor a grafikus felületet kell visszaizzítani: Ha a grafikus felület indulásakor megjelenik az nVidia logója, akkor sikerrel jártál.

Ha valami észrevételed van a telepítéssel kapcsolatban, vagy esetleg mást tapasztaltál, írd meg ebbe a topikba, és akkor kibővítem az útmutatót.
Ez a leírás az én telepítésem alapján halad végig, így előfordulhat, hogy másnál nem 100%-ban van ugyanígy minden.
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: nVidia és Compiz Fusion (asztali effektek) debianra

Hozzászólás Szerző: botond »

Tehát már fent van a videokártya driverünk, így most telepíthetjük a Compiz Fusion asztali effektkezelő rendszert.

Lépjünk be a Synaptic csomagkezelőbe, majd telepítsük a következő csomagokat:
- compiz
- compizconfig-settings-manager
- compiz-core
- compiz-fusion-bcop
- compiz-fusion-plugins-extra
- compiz-fusion-plugins-main
- compiz-gnome vagy compiz-kde (grafikus felülettől függően)
- compiz-gtk
- compiz-plugins
- libcompizconfig0
- python-compizconfig
- fusion-icon

Ha minden felkerült, javasolt egy újraindítás.

Ha elindult a gépünk, akkor keressük meg a következőt a menüben:
Alkalmazások -> Rendszerezközök -> Compiz Fusion Icon

Ezt az ikont keresd a menüben:
Kép

Indítsuk el, ekkor kikerül ez a kis ikon az asztalunk tetején lévő jobb oldali tálcára.
Majd erre az ikonra jobb egérgombbal kattintva bejön a menüje:
Settings manager
Itt jön be a fő kezelőpanel, ahol tudjuk állítgatni, és brutálisan testreszabni az egész effektrendszert.

Reload window manager
Ez újratölti/frissíti az asztalkezelőt.

Select window manager
Itt tudjuk kiválasztani, hogy a Compiz rendszere legyen-e az asztalkezelőnk vagy a hagyományos (Metacity) (kikapcsolás)

Compiz Options
Itt még tudunk állítgatni pár dolgot

Select window decoratot
Az ablakdekorálót állíthatjuk be
Itt alapállapotban 1 választás van: GTK window decorator, de lehet még másikakat is telepíteni.

A lényeg, ami minket érdekel, az az 1. menüpont, a settings manager.

Ennek használatára majd később térek ki, mert az külön egy elég hosszú leírás lesz, de addíg is mindenki próbálgathatja, élvezheti az asztalkezelést.

Egy két videó és kép a munkánk gyümölcséről:


Youtube-os videók:




Saját videót is teszek majd fel, csak még konvertálgatnom kell.


Képek:
Kép

Kép



És végül, majdnem kifelejtettem, hogy indításkor nem indul a rendszerrel a Compiz Fusion, így nekünk kell beállítani, ha azt szeretnénk, hogy automatikusan elinduljon a gép indulásakor:
Lépjünk be a következő menübe:
Rendszer -> Beállítások

És itt indítsuk el a Munkamenetek funkciót.

Majd nyomjuk meg az Új gombot, és írjuk be a következőket:
Név: Compiz Fusion
Parancs: fusion-icon
Megjegyzés: <ide bármit beírhatunk>

Majd okézzuk le, és bezárás.
Innentől magától el fog indulni a rendszerrel együtt.
Avatar
fonix232
5. szint
5. szint
Hozzászólások: 2208
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:24:05
Készüléktípus: ZTE Blade
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Behind you!!!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: fonix232 »

botond írta:Ba*****a meg! Tényleg :D :D :D
Hát igen. Ami windows alatt csak printScreen+Paint-el volt lehetséges, itt PrintScreen-el megvan...
Most szedem le ezt a Compiz-t, reméljük működik...

Megjegyzés:

Apám gépére felnyomtam a frissen postán érkezett Ubi-t, és a frissítések letöltése után már mentek is az effektek a rége régi, ATi Radeon 9400-asán, gyönyörű antialiassal, meg mindennel. Na ezt nevezem!

(Az én gépemnek kellett a zárt driver de mostmár megy rendesen)

PrintScreen-ről meg annyit hogy a billemen nagyon közel van a Backspace.hez, és emiatt óránként kb 10-szer lenyomom...

botond, a Compiz effektekhez pontosan melyik csomagok is kellenek?
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára fonix232 2009-09-20 vas. 07:39:12-kor.
  • ZTE Blade - CyanogenMod 7
  • Haipad M7 - PhoenixMod [0805] v1.1
  • Asus Transformer TF101 32GB - Revolver 2.5, Clemsyn kernel v9, custom sound mod
Avatar
fonix232
5. szint
5. szint
Hozzászólások: 2208
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:24:05
Készüléktípus: ZTE Blade
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Behind you!!!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: fonix232 »

janez írta:Egy észrevétel: Ha valakinek már sikerült elszakadnia a windóztól ill. a windózos játékoktól, akkor szerintem fölösleges 512-es ati vagy nvidia videókari... Nekem az alaplapi 128 megás inteles tökéletesen működik, nem tudom megizzasztani. :)
Néhány kép a pillanatnyi rendszeremről compizzal:
http://kepfeltoltes.hu/090919/6668289K_ ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/090919/K_perny_k ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/090919/4061365K_ ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/090919/K_perny_k ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/090919/K_perny_k ... es.hu_.png
Én sajnos nem fogok tudni elszakadni Windows-tól...
1, Sok játékom van alatta (Teljes HL2 csomag, meg még sok Steam-es játék, és még van jó pár)
2, Az alatt tudok csak modellezni (se 3ds max, se lightwave, se semmi nincs linux alá amit használnék)
3, Nincs linux alá Symbian SDK

És még sorolhatnám...
  • ZTE Blade - CyanogenMod 7
  • Haipad M7 - PhoenixMod [0805] v1.1
  • Asus Transformer TF101 32GB - Revolver 2.5, Clemsyn kernel v9, custom sound mod
NBK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: NBK »

fonix232 írta:botond, a Compiz effektekhez pontosan melyik csomagok is kellenek?
Szia
bár nem a botond vagyok, de talán én is jó leszek, tehát terminál ablakba ird be

Kód: Egész kijelölése

sudo apt-get install compiz-bcop compiz-dev compizconfig-settings-manager build-essential libtool libglu1-mesa-dev libxss-dev libcairo2-dev git-core
de inkább csináld synapticból az egészet:
Elindítod a Synaptic csomagkezelőt és a keresőbe beirod hogy compiz
Kép
Avatar
fonix232
5. szint
5. szint
Hozzászólások: 2208
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:24:05
Készüléktípus: ZTE Blade
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Behind you!!!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: fonix232 »

NBK írta:
fonix232 írta:botond, a Compiz effektekhez pontosan melyik csomagok is kellenek?
Szia
bár nem a botond vagyok, de talán én is jó leszek, tehát terminál ablakba ird be

Kód: Egész kijelölése

ssudo apt-get install compiz-bcop compiz-dev compizconfig-settings-manager build-essential libtool libglu1-mesa-dev libxss-dev libcairo2-dev git-coreudo apt-get install compiz-bcop compiz-dev compizconfig-settings-manager build-essential libtool libglu1-mesa-dev libxss-dev libcairo2-dev git-core
de inkább csináld synapticból az egészet:
Elindítod a Synaptic csomagkezelőt és a keresőbe beirod hogy compiz
Kép
Igen ez megvolna... mostmár van kockám (a tetejét nem tudom hogy tettétek átlátszóvá, nekem mindig van ott egy színes lap...)
Viszont ez a híres hordó kocka torzítás nincsen meg... csak gömb és henger... mondjuk a henger + 3d ablakelrendezés így is állati jól néz ki...
A git-core minek? Az nem valami revision control? azaz SVN-szerűség?
illetve a compiz-bcop nem található nálam (meg még talán más sem, de csak ezt írta és leállt), pontosan melyik 3rd party tárolóban van?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára fonix232 2009-09-20 vas. 17:18:24-kor.
  • ZTE Blade - CyanogenMod 7
  • Haipad M7 - PhoenixMod [0805] v1.1
  • Asus Transformer TF101 32GB - Revolver 2.5, Clemsyn kernel v9, custom sound mod
NBK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: NBK »

Bemész a compiz-ba Munkaasztal kocka opcióra klikk, bemész, és az Áttetsző kocka résznél beállítod a kivánt hatást

Kép

Minden compiz összetevőhöz oda van irva mire való, ha bemész a Synaptic csomagkezelőbe
Avatar
fonix232
5. szint
5. szint
Hozzászólások: 2208
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:24:05
Készüléktípus: ZTE Blade
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Behind you!!!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: fonix232 »

NBK írta:Bemész a compiz-ba Munkaasztal kocka opcióra klikk, bemész, és az Áttetsző kocka résznél beállítod a kivánt hatást

Kép

Minden compiz összetevőhöz oda van irva mire való, ha bemész a Synaptic csomagkezelőbe

NBK,
1, félreértettél. Én nem akarom a "kockámat" átláthatóvá tenni, hanem a tetején lévő randa sárga lapokat akarom eltüntetni!
2, ahogy mondtam nekem nincs felvéve az a tároló ami neked ezért nekem nincs is synaptic-ban compiz-bcop!
  • ZTE Blade - CyanogenMod 7
  • Haipad M7 - PhoenixMod [0805] v1.1
  • Asus Transformer TF101 32GB - Revolver 2.5, Clemsyn kernel v9, custom sound mod
NBK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: NBK »

fonix232 írta: NBK,
1, félreértettél. Én nem akarom a "kockámat" átláthatóvá tenni, hanem a tetején lévő randa sárga lapokat akarom eltüntetni!
2, ahogy mondtam nekem nincs felvéve az a tároló ami neked ezért nekem nincs is synaptic-ban compiz-bcop!
Azt pedig ugyanott, csak a megjelenés lapfülön belül a kocka színe résznél tudod beállítani.......

a bcop leirása a synaptic szerint: This tool is used to generate code for use with compiz plugins.
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

fonix232 írta: ...
NBK,
1, félreértettél. Én nem akarom a "kockámat" átláthatóvá tenni, hanem a tetején lévő randa sárga lapokat akarom eltüntetni!
2, ahogy mondtam nekem nincs felvéve az a tároló ami neked ezért nekem nincs is synaptic-ban compiz-bcop!
Ott a beállításokban saját textúrát is rá tudsz tenni a kocka tetejére, meg az aljára, meg a hátteret is be tudod állítani, amiben megjelenik az egész.


Tehát akkor a Compiz-os dolgokat itt folytassuk.
Válasz küldése

Vissza: “Linux”