Ubuntu - Általános dolgok

Minden, ami a Linux operációs rendszerekkel kapcsolatos
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

Ezt a topikot az ubuntu Linux disztribúciónak nyitottam, mivel eléggé elterjedt változat itthon.

Így ebben a topikban várunk minden Ubuntu-val kapcsolatos hozzászólást.

Kezdésnek egy pár link a telepítési segédlethez:
http://www.hogyan.org/ubuntu-904-telepitese
http://ubuntuhogyanok.blogspot.com/2009 ... itese.html
http://ubuntu.hu/node/2924


Telepítés Windows mellé:
http://hup.hu/node/70302


Tehát itt jöhetnek az ubuntu-s kérdések-válaszok.

NBK használ Ubuntu-t, jómagam pedíg Debian-t. Így ha ezekkel kapcsolatban tudunk segíteni, akkor ezekben a topikokban kérdezzetek.
NBK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: NBK »

Sziasztok

Időhiány miatt, belinkelek egy oldalt, ahol a Ubuntu 9.10 Karmic Koala telepítési leirását találjátok.

Ubuntu 9.10 Karmic Koala
Avatar
fonix232
5. szint
5. szint
Hozzászólások: 2208
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:24:05
Készüléktípus: ZTE Blade
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Behind you!!!
Has thanked: 2 times
Been thanked: 44 times

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: fonix232 »

NBK, csak egy kérdés: miért a Hardy-t ajánlod (8.0.1) ha már kint van a 9.0.4-es (Jaunty Jackalope) is?

Egyébként nagyon jó leírás, köszönöm is!

És lehetne egy olyan kérésem hogy csinálj egy kis leírást a bash-ről, annak alapjairól, és hasonlók?
  • ZTE Blade - CyanogenMod 7
  • Haipad M7 - PhoenixMod [0805] v1.1
  • Asus Transformer TF101 32GB - Revolver 2.5, Clemsyn kernel v9, custom sound mod
NBK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: NBK »

fonix232 írta:NBK, csak egy kérdés: miért a Hardy-t ajánlod (8.0.1) ha már kint van a 9.0.4-es (Jaunty Jackalope) is?

Egyébként nagyon jó leírás, köszönöm is!

És lehetne egy olyan kérésem hogy csinálj egy kis leírást a bash-ről, annak alapjairól, és hasonlók?
Szia
Azért ezt ajánlom, mert a 9.04-el én nem tudtam bebootolni, a felénél megált a dolog és ilyen szines ákom-bákom lett a monitoron,se normál boot se windows alól való instalálás nem sikerült, pedig az ubuntu oldalról való. A leírásokat tekintve meg van egy tematikám ami szerint akarok haladni, már ha időm engedi, sajnos ez a legkevesebb amivel rendelkezem. Sajnos a kevés szabadidőmet kell elosztanom a család, az itthoni munkák a barátok és a hobby között, persze megfelelő prioritásokkal......


ui.:egyébként a hardy 8.04 amit belinkeltem
ui2.:Másrészről a topik nem a programozást hivatott megtanítani, hanem a linux alapvető használatát, esetleg elindítani embereket ezen az úton, a bash scriptekkel megmondom neked őszintén én nemnagyon akarok foglalkozni, mert ez egy hosszadalmasabb folyamat, legalábbis mostanában nem, majd adja magát a topik......meghát az autós iskolát sem egy ferrariban kezdjük :) de ennyit tudok neked segíteni: http://hu.wikipedia.org/wiki/Bash
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

fonix232 írta: ...És lehetne egy olyan kérésem hogy csinálj egy kis leírást a bash-ről, annak alapjairól, és hasonlók?
Ezekkel kapcsolatban majd csinálok leírásokat apránként, hogy minél többen megismerhessék a dolgokat.
Anger19
Újonc
Újonc
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2009-01-17 szomb. 15:29:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: Anger19 »

Hali!
Ha valakit érdekelnek a bash scriptek írása, annak javaslom ezt a linket:
http://tldp.fsf.hu/HOWTO/Bash-Prog-Intr ... hu-11.html
NBK
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: NBK »

Magyarítás

Ha nem lenne magyar a rendszer (mert a telepítés alatt nem volt élő internetkapcsolat), akkor még szükséges ezt is kézzel telepíteni. Ehhez előbb csatlakozzunk az internetre, majd a System menüből, Administration, Language support programot indítsuk el, majd itt a listából keressük meg a Hungariant, és pipáljuk be, valamint az English elől vegyük ki a pipát.
Kép



Letölti a nyelvi fájlokat
Kép



Ha kész, akkor indítsuk újra a gépet, majd megint indítsuk el a Language support-ot, és a Default language résznél válasszuk ki a Hungariant, majd indítsuk újra a gépet.
Kép



Billentyűzetkiosztás beállítása

Ha nem működnének az ékezetes betűk, valamint az Y és Z billentyűk felcserélődtek, akkor rossz billentyűzetkiosztást állított be a telepítő.

A beállításhoz menjünk a Rendszer menü, Beállítások menüpontba, majd indítsuk el a Billentyűzet nevű beállító programot. Itt kattintsunk a Kiosztások fülre, majd a Hozzáadás gombra.
Kép



Itt a Kiosztások listából keressük meg a magyar-t, majd kattintsunk az Hozzáadás gombra.
Kép



Majd a kiosztások listáján kattintsunk az USA kiosztásra, és az Eltávolítás gombra, majd állítsuk be alapértelmezettnek a magyar kiosztást, ehhez csak az Alapértelmezett oszlopban kattintsunk a rádiógombra.
Kép


ennyi.....
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

Ahogy nézem a képeket, ez tökugyanúgy megy itt is, mint a debianban.
Avatar
szabi113
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 446
Csatlakozott: 2009-01-15 csüt. 02:02:46
Készüléktípus: Xperia Z2 + iPod Touch 2G
Has thanked: 89 times
Been thanked: 16 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: szabi113 »

Én is UBUNTU-t használok egy hónapja, amikor vissza kellet váltanom win7-ről XP-re, és rá döbbentem(sokadjára és utoljára) hogy milyen ócska, elavult az XP.

Először live-ban indítottam el (a CD-ről el lehet indítani installálás és bármilyen beavatkozás nélkül), majd mivel azonnal megtetszett (minden hardvert azonnal felismert), ezért fel is installáltam. ;)
2002 óta (7650)Symbian fanatikus, de sajna lemaradtunk, így: Xperia Z2 (5.1.1), + 128GB µSD
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Ubuntu - Általános dolgok

Hozzászólás Szerző: botond »

Hát igen, aki egyszer kipróbálja, és megszokja, az meglátja, hogy a win-es rendszerek a nyomába sem érhetnek.
Válasz küldése

Vissza: “Linux”