Az első lépések - Debian 5 telepítése

Minden, ami a Linux operációs rendszerekkel kapcsolatos
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Ez a téma a Linux telepítésével foglalkozik, így bárki bárhol elakad, vagy kérdései vannak e téren, akkor ebben a topikban várjuk kérdéseit.

Itt most nem töltöm az időt a történelemmel, hanem rögtön elkezdjük a telepítést. Azonban aki kíváncsi rá, hogy tulajdonképpen mi is a Linux, és honnan indult el, azoknak ajánlom ezt a linket áttanulmányozásra.

A Linux esetében disztribúciókról beszélünk, ami azt jelenti, hogy több különálló fejlesztői csoport dolgozik a fejlesztésén, így eltérő kiadások látnak napvilágot.
Itt nem térünk ki az egyes disztribúciókra, csak érdekesség képpen ezen a linken találhattok egy részletes összehasonlító táblázatot a különböző kiadásokról:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Linux-disz ... asonlítása

Ebben a témában konkrétan a Debian disztribúciójának az 5-ös verziójával (Lenny) foglalkozunk.
Hogy miért erre esett a választás?
- Stabilitása és biztonsága miatt ez a legelterjedtebb a webszerverek körében
- Hatékony, és kényelmes csomagkezelője miatt otthoni használatra is kiválóan alkalmas
- Nagy szoftveres támogatása van, tehát a csomagkezelőből ezres nagyságrendű szoftver adatbázisból válogathatunk kedvünkre, mindenféle kategóriából, természetesen ingyenesen
- Mint ahogy a legtöbb disztribúció, ez is ingyenes, tehát bárki szabadon letöltheti, és használhatja mindenféle költségek nélkül
- Ezen a szerveren is ez fut, így közelebb áll hozzám :)

Így ezek alapján én is ezt választottam itthoni használatra, tehát konkrétan ezzel kapcsolatban tudom megosztani a saját tapasztalataimat.


Live változat letöltése a kipróbáláshoz

Itt most először egy olyan változatra térek ki, amit telepítés nélkül kipróbálhatunk egy bebootolással. Ennek a neve: Live
Tehát akik dilemmában vannak az áttéréssel kapcsolatban, vagy nem szívesen törlik le gépüket, azoknak ez a legkézenfekvőbb megoldás:
Ez egy olyan változat, ami csak a gépünk memóriáját használja, így semmilyen maradandó változást nem végez a gépünkön, tehát mindenféle kockázat nélkül kipróbálhatjuk, használhatjuk, majd a gép újraindítása után újra a régi oprendszerünk töltődik be.

Ehhez a következőket kell tennünk:

Lépjünk fel FTP-n a következő helyre:
Kiszolgáló: ftp.hu.debian.org
Felhasználónév: anonymous
Jelszó: anonymous

Bejelentkezés után lépkedjünk az alábbi alkönyvtárba:
/pub/CDROM-Images/debian/5.0.1-live/

Itt két mappát találunk:
amd64/
i386/

Attól függően, hogy milyen processzorral rendelkezik a gépünk, lépjünk be a megfelelőbe.
Bármely 64 bites processzor esetén az amd64-be, vagy bármely 32 bites processzor esetén az i386 mappába.

Ezután lépjünk be az 'iso-cd' mappába, ahol találunk több fájlt.

Itt eldönthetjük, hogy melyik kezelőfelülettel szeretnénk használni rendszerünket:
- Gnome képek
- Kde képek
- Lxde képek
- Xfce képek
- Standard képek

Itt most a Gnome kezelőfelületet vesszük át, így tehát az alábbi fájlra lesz szükségünk ebből a mappából:
debian-live-501-i386-gnome-desktop.iso
Természetesen idővel növekszik a verzió, így értelemszerűen az aktuális verzió lesz mindíg megtalálható.

Ha letöltöttük, írjuk ki CD-re a képfájlt, majd boot-oljunk be erről a CD-ről.
Ekkor elindul a Linux, és eredetiben próbálhatjuk ki, élvezhetjük.


Telepítős változat letöltése, és telepítése

Itt pedíg a teljes telepítős változatot vesszük át, ami a telepítés végére teljes mértékben illeszkedni fog a géped hardverére, ezáltal jobban kihasználja a teljesítményét, mint bármelyik másik operációs rendszer.

Rendszerkövetelmények
A linuxnak ennek a változatának a gépigénye a következő, desktop használatával:
Pentium 4 1Ghz-es órajellel
256 Mb RAM
1-2 Gb háttértár

(Ha nem telepítünk asztal környezetet, tehát például szerverként használjuk, akkor elég neki egy régi 486-os gép is, vígan elfut rajta.)


Telepítés
Első lépésként csatlakozzunk fel a fent említett FTP-re, majd lépkedjünk az alábbi mappába:
/pub/CDROM-Images/debian/5.0.2/

Itt többféle Architektúrára találhatunk telepítőcsomagot. Ami számunkra érdekes, az továbbra is az i386, vagy az amd64, attól függően, hogy 32 bites, vagy 64 bites a processzorunk. (Itt a példában az i386-os változat kerül bemutatásra, de a telepítés szempontjából nincs különbség)
Tehát kiválasztva a megfelelő mappát, kapunk többféle telepítőcsomagot, itt válasszuk a következőt: iso-dvd
Ebben a mappában tehát előbukkan az 5 DVD-s telepítőkészlet:
- debian-502-i386-DVD-1.iso -> Rendszertelepítő
- debian-502-i386-DVD-2.iso -> Csomagkészlet 1
- debian-502-i386-DVD-3.iso -> Csomagkészlet 2
- debian-502-i386-DVD-4.iso -> Csomagkészlet 3
- debian-502-i386-DVD-5.iso -> Csomagkészlet 4

:!:
Itt lényegében csak az 1. ISO fájlra van szükségünk, mert a csomagokat futás közben úgy is be tudjuk szerezni a csomagkezelőben.
Tehát csak akkor írjuk ki mind az 5 DVD-t, ha internetkapcsolat nélküli telepítésre készülünk


Ha mindennel megvagyunk, akkor bootoljunk be a DVD-nkről, és kezdhetjük a telepítést.
Itt megjegyezném, hogy nyugodtan vegyünk magunkhoz nassolni való segédeszközöket, mert nem 2 perc lesz a telepítés.



:arrow:
Bootolás után a következő kép fogad bennünket:
Itt válasszuk ki a menüből a "Graphical Install" opciót, így kényelmes felületen felügyelhetjük az egész telepítést.
Boot képernyő
Boot képernyő
01boot-utan.jpg (66.76 KiB) Megtekintve 2576 alkalommal

:arrow:
Ezután válasszuk ki a telepítés nyelvét:
Itt a képen épp nem látszik, de magyar nyelv is választható.
Nyelv kiválasztása
Nyelv kiválasztása
02nyelvvalasztas.jpg (119.65 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Itt a billentyűzet kiosztást kell kiválasztani:
Billentyűzet kiosztás
Billentyűzet kiosztás
03bilynetyuzet.jpg (97.22 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
CD-ROM egységek érzékelése, és csatolása (mount) a rendszerbe
CD-ROM csatolása
CD-ROM csatolása
04cd.jpg (57.91 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal
:arrow:
A gép nevét adhatjuk meg. Alapból a rendszer felajánlja a debian-t, de átírhatjuk bármire.
Csak vigyázzunk, hogy ne használjunk ékezeteket, vagy speciális karaktereket.
Gép nevének megadása
Gép nevének megadása
05gepnev.jpg (75.36 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Itt állíthatjuk be a hálózatunk által kapott domain nevünket.
Jobbára érzékeli a hálózatunk alapján, tehát ide bekerül az ISP címünk. De ha üres mezőt találunk, akkor hagyjuk úgy.
Tartománynév megadása
Tartománynév megadása
06tartomanynev.jpg (78.43 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Partícionáló indítása
Partícionáló
Partícionáló
07particionalasinditasa.jpg (51.61 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Most elérkeztünk a particionáláshoz. A particionálás lényege, hogy egy partíciós táblát hozzunk létre a merevlemezen, majd lemezrészeket alakítunk ki rajta amely adattárolásra alkalmassá teszi azt. Ha van másik operációs rendszer a merevlemezen, vagy egy olyan partíció amit nem szeretnénk felülírni, vagy az uj rendszerünk könyvtárait külön partícióra szeretnénk tenni akkor válasszuk a kézi lehetőséget.
Kézi partícionálás
Kézi partícionálás
40kezipart.jpg (108.21 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Itt válasszuk ki azt a partíciót, amire telepíteni szeretnénk.
Itt mindenkinél más lehet, tehát mindenki válassza ki a neki megfelelő partíciót
Partíció kiválasztása
Partíció kiválasztása
09particionalas2.jpg (111.83 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Ha épp egy üres winchesterre szeretnénk telepíteni, akkor létre kell hozni rajta a partíciós táblát.
Tehát válasszunk igent, és menjünk tovább
Partíciós tábla létrehozása
Partíciós tábla létrehozása
10parttablaletrehoz.jpg (72.17 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Az előző lépés hatására létrejött a partíciós tábla, most már elkezdhetjük a partíciók létrehozását. Válaszuk ki az üres helyet majd lépjünk tovább.
Partícionálás
Partícionálás
11particionalas4.jpg (112.49 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Válasszuk az Új partíció létrehozása lehetőséget, és lépjünk tovább.
Új partíció
Új partíció
12ujpartletrehoz.jpg (79.32 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Most állítsuk be a partíció méretét, majd lépjünk tovább.
Partíció mérete
Partíció mérete
13meretbealitas.jpg (75.66 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Válasszuk most ki a lemezek típusát. Fontos tudni, hogy egy merevlemezen maximum 4 elsődleges partíció lehet, persze ez nem akadályoz meg minket abban, hogy több partíciót hozzunk létre mivel ha az egyik elsődleges helyére kiterjesztettet alakítunk ki, akkor azon 12 logikai partíció létrehozásra lesz lehetőségünk, az az összesen 15 partíciót tudunk létrehozni egy merevlemezen.
Partíció típusa
Partíció típusa
14tipus.jpg (69.65 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Válasszuk ki, hogy az adott helyen hol foglaljon helyet a partíció
Partíció helye
Partíció helye
15elhelyezkedes.jpg (78.67 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal

:arrow:
Most pedig állítsuk be az aktuális partíciót.
Partíció beállítása
Partíció beállítása
16partbeallitas.jpg (105.28 KiB) Megtekintve 2575 alkalommal
Használat: Ext3 naplózó fájlrendszer - Ez a linux egyik használt fájlrendszere, így ezt állítsuk erre
Csatolási pont: A csatolási pont (mount point) meghatározza, hogy a linux által létrehozott, és használt fájlrendszerbe hova kerüljön becsatolásra egy partíció, vagy akár egy külső meghajtó, legyen az CD-ROM, vagy pendrive, stb
Tehát mivel most magáról a fő telepítési partícióról van szó, így állítsuk be a / helyet, vagyis a létrehozandó fájlrendszerünk gyökérkönyvtárát. Így maga a telepítési partíció a helyére kerül, amin lesz majd a linuxunk fájlrendszere.
Csatolási opciók: Ezt hagyjuk alapértelmezetten (defaults)
Címke: Itt megadhatunk a partíciónknak egy címkét, ahogy például a windows alatt, tehát például "rendszer", vagy akár a nevünk is lehet.
Fenntartott blokkok: Ezt hagyjuk az alapértelmezetten
Jellemző használat: Ezt is hagyjuk az alapon
"Boot" zászló: Ezt állítsuk "Be" -re, ha szeretnénk, hogy erről a partícióról induljon a gépünk a bekapcsoláskor.

Majd válasszuk a "Partíció beállítása kész" opciót, ezzel lementjük a beállításokat.
Ezzel az elrendezéssel egy partíción lesz az egész fájlrendszerünk. Vannak akik külön partíciókon tárolják a különböző fontosabb alkönyvtárakat, de így egyszerűbb


:arrow:
Ezután hozzunk létre mégegy partíciót a swap-nak. Mivel a linux használ swap-et, így létre kell neki hozni swap helyet.
Tehát az eljárás hasonló, mint az előző partíciónál, csak annyi különbséggel, hogy ennek a méretét célszerű úgy megválasztani, hogy kétszer akkora legyen, mint a gépünkben levő RAM mérete. Ez egy jól bevált módszer, amivel hatékonyan fog működni.
Tehát itt a partíció típusa legyen SWAP. Ezt a használat sorban állíthatjuk be.
Itt ne állítsunk be boot zászlót, és a többit is hagyjuk alap értéken.
Ezt a partíciót nem kell csatolni, mert külön kezeli a rendszer.


:arrow:
Összegzés:
Ha mindennel végeztünk itt, tehát létrehoztunk egy fő partíciót a rendszernek, és létrehoztunk egy másikat a swap területnek, akkor továbbmehetünk.
Itt a folytatáskor megkérdezi, hogy a "Lemezre írjuk a változásokat?" Itt válasszuk ki, hogy igen.


:arrow:
Ekkor a rendszer leformázza a kijelölt partíciókat
Formázás
Formázás
21particionalasfojamat.jpg (55.24 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
A következő lépésben elkezdődik a rendszer telepítése
Telepítés
Telepítés
22alaprendszertelepitese.jpg (51.16 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Itt kell megadni a root jelszót.
A root a rendszer legmagasabb hozzáférésű felhasználója, így ezt a jelszót jól jegyezd meg, mert sok funkciót csak ezzel a jelszóval érhetsz el.
Root jelszó
Root jelszó
23rootpas.jpg (126.88 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Itt adjuk meg a teljes nevünket
Teljes név
Teljes név
24usrteljesnev.jpg (106.17 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Itt pedíg a sima felhasználónevünket adjuk meg
Felhasználónév
Felhasználónév
25usrnev.jpg (80.92 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Új felhasználónk jelszavának megadása
Felhasználó jelszava
Felhasználó jelszava
26usrpas.jpg (97.55 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Csomagkezelő beállítása
Csomagkezelő beállítása
Csomagkezelő beállítása
27apt1.jpg (49.34 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
A csomagkezelő itt most átnézi a telepítőkészlet csomag DVD-it.
De mivel az elején írtam, hogy ne írjuk ki az utolsó 4 DVD-t, így itt most nincs mit átnéznie a rendszernek, tehát válasszuk a nem opciót.
Ha esetleg kiírtuk mind az 5 DVD-t, akkor átnézethetjük vele mind a 4 csomagokat tartalmazó lemezünket, de előre szólok, hogy ez a folyamat elég sok időt vesz igénybe, mire összeállítja a csomagok adatbázisát, végigolvasva a lemezek teljes tartalmát.
A másik ok, amiért nem javaslom, mert ha átnézetünk pár lemezt, és később telepítünk egy csomagot, akkor először mindíg kéri a csomag lemezt, és csak utána keresné a netről, ami hosszú távon zavaró lehet.
Ha viszont nem nézetünk át egyetlen lemezt se, akkor később kapásból a netről szedi össze a listát, ahol mindíg a legfrissebb programok, játékok csomagjait találhatjuk. Így én mindenképp ezt javaslom.
Csomag DVD-k átnézése
Csomag DVD-k átnézése
28aptplusdis.jpg (91.96 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Hálózati tükör használata.
Itt mindenképp válasszunk hálózati tükör használatot, tehát a választás: IGEN
Így mindíg hozzájuthatunk a legfrissebb szoftverekhez, természetesen ingyenesen.
Hálózati tükör
Hálózati tükör
29tukoratnezes.jpg (86.69 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Itt folytatódik tovább a telepítés.
Közben előjön 1-1 kérdés, mint például, hogy küldünk-e információt a debiannak, hogy milyen szoftvereket használunk, ezzel ezzel segítve a lemezekre kerülő programok népszerűségének a felderítését. Döntsünk saját belátásunk szerint.
Szoftverválasztás és telepítés
Szoftverválasztás és telepítés
30szoftvervalasztektel.jpg (48.27 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Most pedig eldönthetjük, hogy az alaprendszeren kívül milyen alkalmazások kerüljenek fel a számítógépre.
A választási opciók értelemszerűek.
Szoftverek kiválasztása
Szoftverek kiválasztása
33szoftvervalasztas.jpg (98.54 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Folytatódik a telepítés
Telepítés folytatása
Telepítés folytatása
34szoftvervalasztektel3.jpg (51.57 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Grub rendszerbetöltő beállítása
Ha csak ez a debian telepítés van a gépünkön, akkor válasszuk az igen opciót, de ha van egy másik operációs rendszer is a merevlemezen és a telepítő megtalálta, amiről természetesen ezen a képernyőn tájékoztat minket akkor is nyugodtan válaszuk az igent, ekkor indításkor kiválasztható, hogy melyik operációs rendszert szeretnénk használni.
Grub install
Grub install
35grubinstall.jpg (95.83 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Grub feltelepítése
Grub telepítése
Grub telepítése
36grubinstall.jpg (57.63 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Telepítés befejezése
Telepítés befejezése
Telepítés befejezése
37telepitesbef.jpg (53.11 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Telepítés Befejeződött
Hajtsuk végre a képernyőn kért utasítást
Telepítés befejeződött
Telepítés befejeződött
38telepitesbef.jpg (72.79 KiB) Megtekintve 2574 alkalommal

:arrow:
Bejelentkezés az új rendszerbe
Itt a sima felhasználónkkal lépjünk be, mert root-ként nem enged be biztonsági okokból.
39login.jpg
Bejelentkezés az új rendszerbe
(100.03 KiB) Letöltve 538 alkalommal.

:arrow:
És így néz ki az alap telepítés
gnome.png
Működésközben
(202.67 KiB) Letöltve 2076 alkalommal.
Bal felül találhatóak a menük, majd jobbra tőle a gyorsindítás
Az asztalon vannak kint az ikonok, és a képernyő alján a tálca.
A tálca jobb végében találhatóak a virtuális asztalok, amiken egymástól függetlenül dolgozhatunk, kipakolhatunk rá, válthatunk közöttük, és testreszabhatjuk őket.


Apránként kidolgozom egy egy fontosabb program vagy funkció használatát, és külön témákban megosztom veletek, így mégkönnyebben megbarátkozhattok ezzel a rendszerrel.

Akik idáig eljutottak, azoknak kellemes linuxozást kívánok!
muzsikus2
3. szint
3. szint
Hozzászólások: 649
Csatlakozott: 2009-01-14 szer. 16:58:13
Készüléktípus: Huawei P10 Plus
Tartózkodási hely: Bp. 11 ker.
Has thanked: 6 times
Been thanked: 68 times

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: muzsikus2 »

Hali!
Ha már van ez a topic érdekelne ki milyen programokat ajánl a symbis telók kezelésére. Egy időben én is kipróbáltam és használtam különböző disztribúciókat, de sajnos akkor még gyerekcipőben járt. Az Ati és Geforce 3D-s vga-kat akkoriban még nem támogatta sem az 5.1-es hangkártyát. Ezeket mind bele kellett fordítanom a kernelbe, hogy valamilyen módon támogassa. Persze ez sem volt 100%-os. Nem beszélve az ntfs fájlrendszerről akkor még csak az olvasása volt megoldott. Érdekelne ma milyen szinten áll mind a hangkártya és vga kártyák támogatása. És főleg mivel symbis telóm van számít milyen programokkal tudom megoldani a teló kezelését. Akár szoftverfrissítés vagy adatmentés terén. Persze vannak olyan programok amivel megoldható a windows emuláció is linuxon, de ahhoz kell egy telepített windows is. Én enélkül képzelem el pl: CrossOver Office programhoz hasonlót feltéve, de az sajnos fizetős. Tudsz ajánlani olyan programokat linuxra, melyekkel a telókezelés biztonságos és 100%-ban működik?
GT-I9505 SGS4 (4.4.2) FNB8/FNB8/FNB8 + root
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Hát, a kérdésed egyik felére tudok válaszolni.
A mai linuxok hardvertámogatása azt kell, hogy mondjam, hogy szinte 100%-os. Tehát nálam elkezelte az alaplapi hangkártyát, Geforce videokártyát, sőt, még be tudtam lőni az 1000 éves Hauppauge TV kártyámat is, és ragyogóan tudtam nézni a tévét linux alatt is, amiről már azt hittem a telepítéskor, hogy lemondhatok róla.
Tehát a hardvereket hiba nélkül viszi.

Viszont a kérdésed másik felére, hogy a Symbianos telók kezelésére milyen progik vannak, azt nem tudom, mert én nem próbáltam egyet se.
Hátha van valaki, aki linuxot használ, és tud ebben segíteni. Csak a csomagkezelőben kéne rászűrni a Symbian szóra, és megnézni a találatokat.
Nekem most jelenleg nem linux van a gépemen, de szerintem hamarosan újra áttérek rá, ha itt nagy lesz az érdeklődés, hogy könnyebben tudjak segíteni.
Avatar
nsee
4. szint
4. szint
Hozzászólások: 1375
Csatlakozott: 2009-01-12 hétf. 20:04:50
Készüléktípus: Huawei M20 - LG G4
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: árnyékvilág
Has thanked: 75 times
Been thanked: 80 times

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: nsee »

Botond!

Köszi a leírást! :Notworty: Azt hiszem így mennie kell nekem Linux laikusnak is :D
Most kezdhetem az adataimat gépemen összeszedni, archiválni, hogy nekifoghassak a telepítésnek, majd.

A kezelő felületeket megnéztem, de nekem úgy tűnik a képek alapján, hogy csak wallpaper... (?)
A csomagkészletek visznek majd a következő dilemma elé, melyik mire jó stb... de gondolom
amikor már feltelepítettem a Debian-t akkor adja magát, talán :hmm2:
Huawei M20
LG G4
N8-00 Dark Grey
N95
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Jaa, itt csak belinkeltem képeket a gugliból, de a kinézeteknél vannak külnönbségek. Pl hol helyezkedik el a menü,stb.
Tehát nem csak tapéták.
Nekem a gnome nagyon bejön.

A csomagokat, meg a csomagkezelőt, illetve hálózati tükröt képzeld el úgy, mint egy brutális hozzú listát, akár ezer elemmel, ahol vannak leírások, kategorizálva vannak, és népszerűség szerint is meg vannak jelölve.
Tehát amikor először elindítod, egy jó kis kalandnak vedd, ahol elindulsz egy felfedezőútra egy brutál nagy listában.
Ja, és a függőségeket is mutatja minden csomagnál, tehát hogy egy csomag, illetve program milyen további csomagok meglétét igényli.
Tehát rengeteg progit telepíthetsz a gépedre, az egyszerű kis editoroktól egészen a legkomolyabb photoshop szintű képszerkesztőkig, videóvágókig, meg 3d-s animációszerkesztőkig, stb.
És persze mindent ingyen!!

Tehát nem nagyon lehet olyan windowsos programot mondani, aminek nincs meg a megfelelője a debian alatt.
És ha nem kellenek egyszerűen csak leszeded őket, majd később újra felteszed, bármilyen felelősség nélkül.
Ez egy olyan világ, amit egy átlag windowsos felhasználó el sem tud képzelni. És ez még csak a linux felszíne!
Vannak olyan progik, amik nincsenek a csomagkezelőben. Én például anno az Operát szedtem le külön dpg fájlban, majd telepítettem, mert nem bírtam meglenni nélküle. :D
És egy az egyben ugyanúgy megcsinálták, mint win alá.
Azóta már lehet hogy bekerült a csomagkezelőbe.

Szóval, aki ezt kipróbálja, az garantáltan függő lesz. :D

Akinek meg még hiányoznak a windows-os progijai, azoknak ott a VirtualBox csomagja, amibe beletelepítheti a 98-at, XP-t, vistát, vagy windows 7-et. :)

Ja, meg még egy kis icipici apróság, talán nem is lényeges :D de linux alá nincsenek vírusok. :D
Vagy talán max 1-2 féle akad. De a felépítéséből adódóan nem olyan sérülékeny rendszer, mint a win rendszerek.
Avatar
Damir
Kiemelt 6. szint
Kiemelt 6. szint
Hozzászólások: 8779
Csatlakozott: 2010-04-06 kedd 20:58:49
Has thanked: 48 times
Been thanked: 349 times

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: Damir »

Köszi Botond! :Notworty:
Tegnap kipróbáltam a Live-ot, nem is olyan rossz ez mint ahogy első nekifutásra tűnt. A héten beinvesztálok egy külső vinyóba, mentem az adataimat, aztán kezdek mindent előlről. Win7, Debian, aztán ezek csiszolgatása, szóval nem fogok unatkozni :D
Kíváncsi leszek mennyivel jobb/rosszabb a Win7-nél :shifty:
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Hajrá! Sok sikert hozzá. :)

Hát a win7 amennyire hallottam róla, ott az effektek dominálnak, meg szép, meg csilivili, meg dícsérik is. A linux viszont inkább a stabilitásra, a biztonságra, és a felhasználhatóság sokrétegűségére megy.
Tehát ha már valaki túljut a kezelőfelület megismerésén, és belevág a méllyebb szintű felhasználásra, esetleg fejlesztéseket is csinál hozzá, akkor látszódik igazán az ereje a dolognak.
Avatar
buster
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 75
Csatlakozott: 2009-01-15 csüt. 00:42:34
Készüléktípus: [5800 Tube] -- [N900]
Tartózkodási hely: Newport, UK
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Kapcsolat:

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: buster »

Szép részletes leírás, egy dolgot tennék hozzá, szerintem az Ubuntu könyebb kezdők számára és jobban támogatott desktop környezetben mint a debian. Amúgy is debian alapú...
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: botond »

Ez való igaz, csak nekem a debiannal volt dolgom, így ezért esett erre a választás.
Ubuntut egyszer nézegettem meg egyik ismerősnél, így annak a kezelőfelületéről nincs ennyi tapasztalatom.
Ami pedíg a magját illeti, azok meg egyformák.

De hasonlóan ehhez a telepítési leíráshoz bátran írhat bárki külön topikban más disztribúciókról leírásokat, hogy akik most gondolkodnak a linuxon, átfogóbb képet láthassanak az egészről, valamint legyen választási lehetőségük.

Tehát aki gondolja készíthet bármelyik linuxhoz leírást, csak a topik neve egyértelműen utaljon rá, hogy mit tartalmaz.
dbcooper
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009-01-18 vas. 14:17:23
Készüléktípus: Nokia Lumia 1020
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Az első lépések - Debian 5 telepítése

Hozzászólás Szerző: dbcooper »

nekem suse van:D.
nagyon tetszik. Symianos kezelessel nem foglalkoztam. meg.
Válasz küldése

Vissza: “Linux”