Fejlesztés QT és .NET framework rendszereken

Minden, ami nem tartozik a felsorolt fórumokba.
Avatar
Venemo
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 252
Csatlakozott: 2009-06-18 csüt. 18:01:44
Készüléktípus: Nokia N900
Tartózkodási hely: Kaposvár
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Kapcsolat:

Fejlesztés QT és .NET framework rendszereken

Hozzászólás Szerző: Venemo »

Broothy írta:A Maemo 6 multituch lesz, valamint teljes mértékben Qt alapú, elhagyva a Hildon-t.
Erről a Qt-ról már elég régóta regélnek, de eddig minél többet nézek utána, annál kevésbé értem, hogy mi ez, és miért jó?
Miért jobb Qt alá fejleszteni, mint tetszőleges másik platformra?
Broothy
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2009-05-19 kedd 20:47:15
Készüléktípus: Nokia N900
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: Broothy »

Venemo írta:
Broothy írta:A Maemo 6 multituch lesz, valamint teljes mértékben Qt alapú, elhagyva a Hildon-t.
Erről a Qt-ról már elég régóta regélnek, de eddig minél többet nézek utána, annál kevésbé értem, hogy mi ez, és miért jó?
Miért jobb Qt alá fejleszteni, mint tetszőleges másik platformra?
Kicsit programozói téma jön, aki ettől ódzkodik ne is olvasson tovább :)
A Qt jelentősége programozói szemmel nézve röviden a szlogenjük: Code less, Create more, Deploy everywhere.
A Qt keretrendszert gyakorlatilag egy konzolfüggetlen eszközrendszer. Ezt úgy kell elképzelni, hogy minden platformnak megvan a maga saját kis lelkivilága, hogyan kezeli a UI-t, hogyan kell http kéréseket közölni, hogyan jelenít meg egy négyzetet a képernyőn stb... No most a Qt elfedi ezt előlünk, mi ahelyett, hogy direkt az operációs rendszer szolgáltatásaihoz nyúlnánk, a Qt szolgáltatásait kérjük. Ezt keresztülfut a keretrendszeren, majd a keretrendszer kéri a rendszert a szolgáltatásra. Hogy ez mire is jó? Nem kell többé azon bűvészkednie a programozónak, hogy "húú, ezt most windows forms alatt hogy tudom szépen megoldani", vagy "symbian mellett ez hogy is van?", hanem az egységes (és tapasztalatból mondom) nagyon logikusan és sokoldalúan összerakott interfészeket lehet használni, amik elfedik az egyes platformok sajátosságait. Mind e mellett nem Javaról van szó, mert ez nem semmibe veszi a cél platform képességeit és lehetőségeit, hanem csupán elfedi. Ez konkrétan azt jelenti, hogy amikor elkészül egy Qt-s kód, akkor azt a kiválasztott rendszerekre le is kell fordítani, szóval a valóságban közel sem lesz azonos a program binárisa, de ezek az eltérések csak akkor keletkeznek, amikor a Qt az általa nyújtott absztrakt szolgáltatásokat "visszadrótozza" a kiválasztott platform konkrét szolgáltatásaira. Pl. csinálsz egy Qt kódot, melyben használsz egy QPushButton osztályú objektumot. Ha ezt lefordítod symbianra, akkor a Qt veszi a QPushButton symbian rendszeren történő implementációját, és azt visszadrótozza a mi általunk megírt Qt-s kódba, majd ha már minden Qt által kínált szolgáltatás "átfordítását" befejezte, elküldi az immáron tiszta c++ vagy java kódot a fordítónak. Röviden és velősen ez a Qt, az óriási előnye, hogy nem úgy hordozható, mint a java, hogy az teljesítmény- és kényelemvesztéssel jár, itt minden c++ és java eszköz továbbra is a programozó rendelkezésére áll, csak kiegészül ezekkel a konzolfüggetlen toolokkal.
http://qt.nokia.com/products/appdev/lib ... ss-library - Főbb csoportok
http://qt.nokia.com/doc/4.5/classes.html - Osztályok
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: botond »

Ez nem hangzik rosszul, ha már valóban forrás szinten megtörténik a behelyettesítés, így ezáltal nem lesz lassabb a közbeláncolt felület miatt.
Ha jobban elterjedne, akkor egységesebbé válhatna a programozás.
Avatar
moco
Fő moderátor
Fő moderátor
Hozzászólások: 12730
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 15:36:40
Készüléktípus: Samsung Note 20
Nem:
Tartózkodási hely: Budapest
Has thanked: 930 times
Been thanked: 1093 times

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: moco »

Qt 4.6 Beta 1 running on Samsung I8910 & Nokia 5800 Symbian S60 devices
http://www.youtube.com/watch?v=uhr44p2p ... r_embedded
ez is az a Qt lenne, amiről szó van?
VESZEKEDNI CSAK PRIVÁTBAN LEHET! AKI A FÓRUMBAN VESZEKSZIK,1 HÉTRE KITILTOM !! :deal:
S10+ Dual / SGS4
Avatar
Venemo
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 252
Csatlakozott: 2009-06-18 csüt. 18:01:44
Készüléktípus: Nokia N900
Tartózkodási hely: Kaposvár
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Kapcsolat:

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: Venemo »

Broothy írta:
Venemo írta:Erről a Qt-ról már elég régóta regélnek, de eddig minél többet nézek utána, annál kevésbé értem, hogy mi ez, és miért jó?
Miért jobb Qt alá fejleszteni, mint tetszőleges másik platformra?
Kicsit programozói téma jön, aki ettől ódzkodik ne is olvasson tovább :)
A Qt jelentősége programozói szemmel nézve röviden a szlogenjük: Code less, Create more, Deploy everywhere.
Igen, a reklámszöveget ismerem, mint ahogy az általad említett elveket is. (Napi 8 órát töltök szoftverfejlesztéssel, így nem "ódzkodom" a témától. :-P)

A kérdésem inkább arra vonatkozik, hogy mi az, amiben jobb a Qt a szintén platformfüggetlen Javanál, vagy a .NET-nél?
Broothy
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2009-05-19 kedd 20:47:15
Készüléktípus: Nokia N900
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: Broothy »

Venemo írta:Igen, a reklámszöveget ismerem, mint ahogy az általad említett elveket is. (Napi 8 órát töltök szoftverfejlesztéssel, így nem "ódzkodom" a témától. :-P)

A kérdésem inkább arra vonatkozik, hogy mi az, amiben jobb a Qt a szintén platformfüggetlen Javanál, vagy a .NET-nél?
Hát a .NET-ről szerintem inkább ne beszéljünk, mint konzolfüggetlen... Jó-jó, Mono project, de nem kiforrott, és egységes UI-t sem képes produkálni. Jelenleg én is c# - .NEt alá fejlesztek (pénz beszél kutya...), de egyszerűen gyűlölöm. A WPF már egész korrekt lenne, aláírom (a konzolfüggetlenségtől azért kilométerekre van), de én sajnos win. formsra vagyok kárhoztatva... A java-nál már jobb a helyzet, de nekem alapból nem tetszik a java mentalitás, ha már programozónak jöttem szeretném élvezni a mutatók szabadságát, és nem szeretném, ha egy nyelv beleszólna, hogy milyen biztonságos a kódom. A szemétgyűjtögető szemétségeiről ne is beszéljünk :) , valamint a java nem minden platformon képes integrálódni a rendszer sémájához. Magyarán egyszerűen semmibe veszi a futtató platformot, mivel ő azt vallja, hogy a java virtuális gépen fut és kész. A Qt ezzel szemben natív kódot gyárt, lévén, hogy egyszerű c++ kódra generál vissza a framework. A c++-ban pedig valljuk be mind a java-nál, mind a c#-nál nagyobb teljesítmény- és megvalósíthatóság potenciál van, csak persze nagyon kell tudni, hogy mit és hogyan csinál az ember.
Magyarán a Qt sokkal gyorsabb, natív kódot generál, valamint integrálódik az adott platform környezetére.
Nem beszélve a signal-slot koncepcióról, ami az összes eseményvezérlőt kenterbe veri. Nem tudom, mennyire használsz eseményeket c# alatt... Nos, én sajnos igen. Szörnyű, lassú, halálos. A Qt ezt is natív kódra visszavezetve oldja meg, ráadásul végtelenül logikusan: Az osztályok objektumainak vannak szignáljaik. Pl. a click signál kiváltódik, ha rákattintasz a gombra. A cél osztályba implementálsz egy onclick slotot, amely kvázi egy függvény, és a egy connect hívással összekötöd a signalt a slottal. Semmi delegált, semmi ocsmányság, semmi össze-vissza pingpongozás az eseménnyel, 4 sorból kezelve van az eseményed, amely olyan gyors, mint egy függvényhívás, valamint párhuzamos.
Tudnám még folytatni az érveket, de remélem ennyi is elég a meggyőzésedhez.
Minden jót!
Avatar
Andy1210
3. szint
3. szint
Hozzászólások: 872
Csatlakozott: 2009-01-13 kedd 20:32:07
Készüléktípus: Lumia 535 + Lumia 950XL
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Germany
Has thanked: 8 times
Been thanked: 17 times
Kapcsolat:

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: Andy1210 »

mennyi okos ember egy helyen, szinte hallom hogy sistereg az ész... XD :D
Nokia N900 Tudástár!
Facebook csoport: Nokia N900 HUN
Avatar
Venemo
2. szint
2. szint
Hozzászólások: 252
Csatlakozott: 2009-06-18 csüt. 18:01:44
Készüléktípus: Nokia N900
Tartózkodási hely: Kaposvár
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Kapcsolat:

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: Venemo »

Broothy írta:...
Tudnám még folytatni az érveket, de remélem ennyi is elég a meggyőzésedhez.
Minden jót!
Nos, ez egész érdekes volt, köszönöm! :)

Én jelenleg ASP.NET, Silverlight és WPF vonalon tolom a .NET-et (MVVM pattern, custom controlok, miegymás.) Azon kívül, hogy SL alatt rengeteget kell hekkelni, mert még nem elég kiforrott, nincs vele gondom.

Így, ahogy leírtad, érdekes dolog lesz ez a Qt, biztosan rápillantok. Milyen nyelven lesz majd programozható? (Saját nyelve van, vagy valamelyik létező szintaxisát használja?)

Igazából még bőven érdekelne a téma, de sajnos ebben a topikban ez már nagyon off, úgyhogy folytassuk privátban vagy egy másik topikban!

Az N900zal kapcsolatban pedig (csak hogy legyen ebben a hsz-ben valami on-topic is):

Végülis van már végleges megjelenési dátum? Netán valami magyar oldal tesztelte már? Mert eléggé hallgatnak róla...
Broothy
1. szint
1. szint
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2009-05-19 kedd 20:47:15
Készüléktípus: Nokia N900
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Nokia N900

Hozzászólás Szerző: Broothy »

Venemo írta: Nos, ez egész érdekes volt, köszönöm! :)

Én jelenleg ASP.NET, Silverlight és WPF vonalon tolom a .NET-et (MVVM pattern, custom controlok, miegymás.) Azon kívül, hogy SL alatt rengeteget kell hekkelni, mert még nem elég kiforrott, nincs vele gondom.

Így, ahogy leírtad, érdekes dolog lesz ez a Qt, biztosan rápillantok. Milyen nyelven lesz majd programozható? (Saját nyelve van, vagy valamelyik létező szintaxisát használja?)

Igazából még bőven érdekelne a téma, de sajnos ebben a topikban ez már nagyon off, úgyhogy folytassuk privátban vagy egy másik topikban!

Az N900zal kapcsolatban pedig (csak hogy legyen ebben a hsz-ben valami on-topic is):

Végülis van már végleges megjelenési dátum? Netán valami magyar oldal tesztelte már? Mert eléggé hallgatnak róla...
Neeem, nincs saját nyelve, a c++ és a Java van hivatalosan támogatva, de a c#-ot hekkelik nagyon, bár egyelőre kevesebb sikerrel. Kezdetben egyedül a c++ volt támogatva, gondolom a sok Java-nyafogás miatt döntöttek így, én rá sem szagoltam az utóbbira. A dolog úgy néz ki, hogy felmész a Qt oldalára, és választod a letöltést. Itt két lehetőséged van: vagy az LGPL licencű szabad verziót kívánod használni (az LGPL következményeivel együtt), vagy a kereskedelmi verziót. Én eddig Qt alatt szabad szoftvereket fejlesztettem, tehát bőven jó volt az LGPL, egyedül annyit csaltam (mivel az nincs benne az LGPL változatban), hogy torrentről leakasztottam a Visual Studio integrálást (ilyenkor a designer - form tervező) is integrálódik a környezetbe, valamint a Qt (át)fordító is. Ha átpréseled a Qt kódot a saját fordítóján, az nem csinál mást, csak jópár .moc állományt generál a kódod mellé. Ezek valójában c++ források, a signal/slot/connect módszert oldja fel, valamint a Qt alapú objektumokat és a specifikus kulcsszavakat. Alap esetben csak az Eclipse-el hajlandó együtt működni, amit gyűlölök... Az utóbbi időkben viszont megjelent a saját IDE-jük, a Qt Creator, ami kezdetben elég féllábú kacsa volt, azóta viszont egyre kényelmesebb lesz, lassan fel is váltja nálam a VS-t. A fizetős verzsönben persze minden benne van, ami szem-szájnak ingere, tehát ha kereskedelmi szoftvert fejlesztesz is megvan minden, ami kell + support!
Ja igen, amiről még nem szóltam! A doksi egy álom! Én ilyen jól megalkotott dokumentációt még nem láttam! Minden egy helyen, van pár tutorial, amelyből el lehet sajátítani a dolgokat tényleg az alapoktól, valamint egy teljes osztály referencia, ami nagyon meg lett fogva!
Tutorial: http://qt.nokia.com/doc/4.5/tutorials.html
Examples: http://qt.nokia.com/doc/4.5/examples.html
De innen kezdve mindent megtalálsz: http://qt.nokia.com/doc/4.5/index.html
Minden jót!
Avatar
botond
Adminisztrátor
Adminisztrátor
Hozzászólások: 6811
Csatlakozott: 2009-01-06 kedd 11:09:08
Készüléktípus: Huawei P20 Pro
Nem: Férfi
Tartózkodási hely: Veszprém
Has thanked: 25 times
Been thanked: 58 times
Kapcsolat:

Re: Fejlesztés QT és .NET framework rendszereken

Hozzászólás Szerző: botond »

Hmm, ez kezd nekem is tetszeni...
Válasz küldése

Vissza: “Egyéb”